Köpeklerin hangi sıklıkla ve nasıl yıkanması gerektiğine dair hazırladığımız yazımızda; köpek sahiplerini yakından ilgilendiren durumlardan bahsedeceğiz. Köpek yıkama işlemlerinin hangi sıklıkla gerçekleşmesi gerektiğini ele aldık. Bir köpeği yıkamada öne çıkan birkaç önemli faktör var. Bu faktörleri adım adım incelememiz gerekirse:

1.Köpeğin yaşadığı yer

Köpeklerin yıkanmasında yaşadığı yer oldukça önemlidir. Köpeğin evde ya da dışarıda yaşaması yıkanma ihtiyacını değiştirecektir. Özellikle de yatağınızı, sofanızı paylaştığınız köpek için ideal olan köpeğin cinsine göre iki haftada bir – ayda bir arası yıkanmasıdır. Ancak, köpek cinsine göre banyo süreleri değiştiğinden, bu süreyi veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

2.Köpeğin cinsi

Köpeğin cinsi de yıkanma periyodunu etkileyen faktörlerden biridir. Köpek yıkama işlemleri bu güzel dostlarımızın durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Kuru deriye sahip köpekler, yağlı cilde sahip köpeklere göre daha az aralıklarla yıkanabilirler. Maltese, Yorkie, Afghan ve Shih-Tzu gibi köpek cinsleri daha sık yıkanma ihtiyacı duyarken, daha kalın tüylü Collie(Lassie) ya da Sheltie cinsleri ise daha uzun aralıklarla yıkanması önerilmektedir. Temiz bir köpek mutlu bir köpektir. Ancak bazen kirlenmese de alerjenlerden arınması için alerjik köpekleri daha sık yıkamak gerekir.

3.Köpek alerjisi

İnsanların hayvanlara karşı öznel alerjisi olabilir. Bu durum dikkate alınarak işlemler yapılmalıdır. Evinizde köpek alerjisi olan olan kimse varsa köpeğin sık yıkanması gerekebilir. Amerikan Akciğer Derneği sık yıkamanın tüylerde biriken alerjenleri temizlediğini ve alerjik insanlara yardımcı olduğunu ifade etmektedir.

köpek yıkama

4.Köpeğin yaptığı aktiviteler

Köpeklerin yaptığı aktiviteler, insan aktivitelerinde değişikilik gösterdiği gibi efor konusunda köpekler için de değişiklik göstermektedir. Köpeğinizle parka yürüyüşe çıkıyor, çamurda oynuyor musunuz ? Köpeğiniz çimlerde yuvarlanıp, yüzüyor, ortalıkta bulduklarını koklayıp, yiyor mu? Normal bir köpek bunların bir kısmını yapar ve bu aktiviteler çoğu zaman yıkanmayı gerektirir.

5.Köpeğin cildi

İnsanlar çevresel alerjenleri solunum yoluyla alırken, köpekler alerjenleri derileri aracılığıyla alırlar. Bu da köpek derisinde iritasyon, kaşınma gibi belirtiler gösterir. Haftalık banyo kaşınmayı engeller ve alerjenlerin deriden içeri geçmeden temizlenmesini sağlar.

Özet olarak, köpeğin cinsine ve durumuna göre yıkanma süresi değişmekte ve bazı köpek için bir hafta ila bir ay arasında yıkanma önerilirken bazıları için yılda sadece birkaç defa yıkanma önerilmektedir. Köpeğinizin cinsine göre gerekli yıkanma aralığını veteriner hekiminize danışın. Yıkama sürecinde hassas pet şampuanları kullanılması önemlidir. Derinin pH dengesini bozmamak için sık yıkamalarda şampuan kullanmamak da önerilmektedir. Kendi şampuanınızı asla kullanmayın ! Uzunca bir süre köpeği yıkayamama durumunuzda kuru şampuan kullanımı yardımcı olacaktır.

Sizler için tecrübelerimizden yararlanarak bu yazıyı oluşturduk. Köpeklerinizle ilgilenecek ve onları yıkayacak fırsatınız olmadığında da bizimle iletişime geçebilir ve pet kuaförümüze gelerek işlemlerinizi burada gerçekleştirebilirsiniz.