Adres: Maslak Mah. Akasya Sk. Eclipse C Blok No:2 Maslak/İstanbul

Yurt Dışı Çıkış İşlemleri

yurt-disi-cikis-islemleriKliniğimizde hayvanınızı Yurt Dışına çıkarabilmeniz için gerekli olan mikroçip, Parazit ilaçları, Kuduz ve Kuduz titrasyon testi hizmetleri verilmektedir. Avrupa Birliği Ülkelerine Çıkış Kuralları :

  1. Hayvanınızın Kuduz aşısı güncel olmalıdır, kedi yada köpeğinizle Avrupa Ülkelerine gidecekseniz hemen Kuduz aşını yaptırmanızı öneririz
  2. Kuduz aşısının yapılmış olduğu tarihten en erken 1 ay sonra Kedi yada Köpeğinizden kan alınarak ilgili laboratuvarlara gönderilir ve Hayvanınızın kuduz aşısına karşı korunabilmesi için gerekli antikorların oluşup oluşmadığı kontrol edilir.
  3. Laboratuvar test sonuçları olumlu gelirse Avrupa Ülkerine en erken test sonucunun çıktığı tarihten itibaren 3 ay sonrasında giriş yapabilirisiniz. BU işlemleri yaptırmak için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Avrupa Birliğine dahil ülkeler pet taşımasında Kuduz Titrasyon Testi şartı aramaktalar. Bu testin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar petinizi ülkelerine kabul etmemektedirler. Bu durumda, şayet evcil hayvanınız ilk defa yurt dışına çıkacaksa, en az 4.5 ay önce bir veteriner hekime giderek yardım almak gerekiyor. Daha önce kuduz aşısı olan ve aşı uygulama süresi 30 günü geçmiş olan kedi veya köpeklerde bu süre 3.5 aydır. Kuduz aşısı uygulanan petinizin kanında kuduza karşı yeterli antikor oluşması için geçen süre yaklaşık 1 ayı almaktadır. Bundan dolayı aşı uygulaması sonrasında 1 ay beklemek gerekiyor. 1 ayın sonunda petinizden alınan kan örneğinden çıkarılan kan serumu veteriner hekiminiz tarafından akredite bir laboratuvara gönderilir. Bu laboratuvardan sonuç gelmesi yaklaşık 15 günü bulabilir. Akredite laboratuvardan alınmış onaylı müsbet test raporu onaylanma tarihinden 3 ay sonra ve yurt dışı yolculuğunuzdan önce şehrin gümrük müdürlüğüne götürülerek gerekli işlemlerin yapılması, A.B. Pet Sağlık Formu’nun alınması, sağlanmalıdır. Ve nihayetinde bundan sonra evcil dostunuzla birlikte yurt dışına çıkabilirsiniz. Öbür yandan pet dostunuzun mikroçip taşıması mecburiyeti de bulunmaktadır. Petinize veteriner hekiminiz tarafından yerleştirilecek olan mikroçip ve bu mikroçipin kimlik kartına yapıştırılan barkod numarası, kimliğin o evcil hayvana ait olduğunun ispatı olmaktadır. Bu da gözden kaçırılmaması gereken bir kuraldır. Daha önceden yurtdışına çıkmış ve kuduz titrasyon testi müsbet olarak alınmış evcil hayvanların her yıl zamanında kuduz aşısının yenilenmesi neticesinde sonraki yurtdışı seyahatlerinde sizlerden tekrar aynı kuduz titrasyon test sonucu istenmeyecektir.