Evinde kedisi bulunanlar için önemli bir değeri olan kedi kumu, Kedilerimizin boşaltım ihtiyacını en hijyenik şekilde gidermesini sağlar. Kedi kumlarını oldukça düşük maliyete temin edilip kedileriniz için kullanabilirsiniz. Kediler kum konusunda seçici olabiliyor. Bunu sadece kedilerinizde çeşitli kumlar deneyerek belirleyebilirsiniz. Kum seçerken dikkat etmeniz gereken detayları sizler için sıraladık.

kedi-kumu-secimi

Topaklanma

Kumun yeterli seviyede topaklanması koku probleminin de önüne geçmektedir. Kumun dayanma süresi topaklanma durumuna bağlıdır. Kumun kolay topaklanması evin etrafına kum tanelerinin yayılmasını da engeller. Topaklanma verimini yüksek seviyede almak istiyorsanız kumunuzun içinde bentonit olduğundan emin olun. Doğal formüldeki kumları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

kedi-kumu-secimi

Koku

Düzenli temizlenmede ve kapalı kum kutusu tercih edildiği zaman koku açısından pek problem kalmayacağını düşünüyor olsak da bazen önlemlere rağmen koku baskınlığını korur.

Bu gibi durumlarda sabunlu kumlar tercih edilebilir. Sabunlu koku anlık etkisiyle kokuyu bastıracaktır. Bunların dışında silikon kumlar da tercih edilebiliyor.

 

kedi-kumu-secimi

Tane Kalınlıkları

Kedi sahipleri ve veterinerler genellikle ince taneli kum tercih ediyorlar. Kolay topaklanması nedeniyle kolay temizleniyor ve kokuyu daha iyi saklıyor.

Kalın taneli kumlar ise kedilerimizin patisinin arasına girmez ve etrafa saçılma olayını minimuma düşürür. Ancak topaklanma olayı daha yavaş gerçekleşeceği için kokuyu hapsetmesi de aynı oranla yavaşlar. Kalın tanecikli olduğundan dolayı kedilerimizin patisini çizme durumu da muhtemeldir. Bu gibi faktörleri değerlendirmeye alarak tercihinizi yapabilirsiniz.

kedi-kumu

Alerji Durumları

Bizim için öncelik koku engelleme olayı olsa da kedilerimiz için de kum ya da silikon kedi kumu onlarda alerji ve kaşıntı durumu yaratabilir. Bunların sonucunda, deri dökülmesi, kızarıklık, hassasiyet ve döküntü gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Seçeceğiniz kedi kumuna kedinizin alerjisi olmadığından emin olup o şekilde kullanmaya başlamalısınız. Deneyerek bu durumu anlayabileceğiniz için daha küçük boy kumları tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

 

Aynı zamanda kedi kumlarını seçerken fiyat performans ve kedinizin güvenliği açısından da dikkatli olmanızı öneririz; ince taneli kumların fazla tozup kedinizi rahatsız etmesi veya kalın taneli kumların patilerine zarar vermesi gibi olayları da göz önünde bulundurmalısınız. Her ne kadar ev ortamındaki konforu düşünsek bile önceliğimiz her zaman kedimizin sağlığı olmalıdır.

Yorum Yapın