Meraklı kedilerimiz sizinle beraber yediğiniz her şeyi koklayıp yemek isteyebilir. Bazen de kendileri koklayarak ulaşırlar istediklerine. Fakat bu meraklı yapıları onlar için bazen zararlı olabiliyor.

Çünkü her yiyecek onlar için sağlıklı olmuyor. Mideleri hassas kedilerimiz, çoğu yiyeceğe bayılsalar da bazen sağlıkları için onlardan uzak durmaları gerekiyor. Kedilerimizin uzak durması gereken 6 yiyeceği sizler için yazdık. Bu 6 yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Soğan ve Sarımsak
  • Üzüm
  • Çiğ Yumurta
  • Çikolata
  • Kafein
  • Süt ve Süt Ürünleri

kedilerin-uzak-durmasi-gerekenler

Soğan ve Sarımsak

Birçok tüketim tarzıyla karşımıza çıkan soğan ve sarımsağın kedilerimizin beslenmesinde kesinlikle olmamalıdır. Bizler için ne kadar faydalı olduğu bilinse de kedilerimizden olduğunca uzak tutup yememelerine dikkat etmeliyiz. Bunun sebebi soğan, sarımsak familyasından gelen bitkilerin, kedilerin kırmızı kan hücrelerini hedef almalarıdır.

Aynı zamanda kedilerde anemiye de yol açabilmektedir. Kedilerimiz tarafından fazla tüketilmesi halinde zehirli bir etki yaratabilmektedir. Yanlışlıkla tüketmesi ve halsizlik, iştahsızlık, idrar renginde değişimler gibi değişiklikler olan kedilerde hemen veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.

kedilerin-uzak-durmasi-gerekenler

Üzüm

Üzüm meyvesinin kuru ve yaş olmak üzere iki türü de kedilerimiz için zararlıdır. Böbrek yetmezliğine sebep olduğu hakkında bir fikir vardır fakat nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Üzüm yemesi durumunda tekrarlayan kusmaları ve hiperaktivitesi bulunan kedilerinizi veterinere götürmekte fayda vardır. 7/24 veteriner klinikleri bu durumlarda sizler için oldukça hızlı aksiyon almanıza yarayacaktır. Böyle bir durumun yaşanmaması ve kedinizin sağlığını tehlikeye atmamak için bu tarz meyveleri kedilerinizin ulaşamayacağı bölgelerde bulundurmalısınız.

kedilerin-uzak-durmasi-gerekenler

Çiğ Yumurta

Çiğ yumurtanın kedilerimiz için yasak olmasının iki sebebi vardır. İlk olarak çiğ yumurta koli basili ve salmonella gibi gıda zehirlenmesine yol açabilecek bakterileri bulundurmaktadır.

Bir diğeri de çiğ yumurtanın beyazında avidin denilen protein olmasıdır. Bu protein kedilerde biyotin emilimini engeller. Cilt hastalıkları ve tüy sorunlarının olmasına neden olur.

kedilerin-uzak-durmasi-gerekenler

Çikolata

Çikolata kediler için zararlı olan kafein ve teobramin içeren bir besindir. Kedilere kesinlikle verilmemelidir. Onlar için en zararlısı da kakao oranının yüksek olduğu bitter çikolatadır. Az miktarda tüketseler bile, kalp ritimlerinde anomali, titreme, nöbet gibi sorunlara yol açar ve sonucu ölüme kadar gidebilmektedir.

kedilerin-uzak-durmasi-gerekenler

Kafein

Kafein kedilerde ölüme neden olabilecek kadar zararlı etkilere yol açar. Kafein zehirlenmesi nefes alma, kalp çarpıntısı, huzursuzluk, titreme gibi olumsuz etkilere yol açar. Kafein yiyecek ve içeceklerde de bulunduğu için içerisinde olduğu yiyecek ve içecekleri de kedilerimizden uzak tutmalıyız. Bunlar; Kahve, enerji içecekleri, çay, çikolata, acı sos, dondurma, kakao, puding ve jelibon gibi yiyeceklerin birçoğunda bulunmaktadır.

kedilere-zararli-besinler

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan laktoz kedilerimizin sindirim sistemini fazlasıyla yorar ve diğer besinlere nazaran daha zor sindirmelerine sebep olur. Bu gıdalara ne kadar düşkün olsalar da onlardan uzak tutmanız sağlıkları için en doğru yol olacaktır. Aksi takdirde kedinizde uyuşukluk, halsizlik ve iştahsızlık gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Yorum Yapın