Bildiğiniz üzere evcil hayvanlarımız bizim yediğimiz her şeyi yiyememektedir. Bizle aynı evi paylaşan bu dostlarımıza bu konuda oldukça dikkat etmeliyiz. Çünkü bazı yiyecekler onlara ciddi anlamda zarar verebilir. Köpeklerin neleri yememesini madde madde incelememiz gerekirse:

Köpeklerin Tüketmesi Zararlı 19 Gıda

 1. Çikolata Çay ve Kahve

Çikolatanın içinde bulunan teobromin köpekler için oldukça tehlikelidir. Bununla birlikte çay ve kahvenin içinde bulunan kafein maddesi teobromin gibi köpeğinizin kalp, damar ve merkezi sinir sistemine ciddi zararlar verir. Az miktarda bile olsa bu gıdaları köpeğinize vermekten kaçın

 1. Şekerli Gıdalar ve İçecekler

İkinci tehlikeli gıda şeker. Şeker ve şekerli içecekler köpeğinizde diş hastalığı ve diyabet riskini arttırır ve aşırı tüketildiğinde körlüğe ve iç organların ciddi bir şekilde hasar görmesine kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

 1. Süt ve Süt Ürünleri

Sütte bulunan laktoz dostunuzda gaz, hazımsızlık ve ishal ile sonuçlanan bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bundan dolayı yavru köpekleri anne sütünden başka bir sütle beslemek zorunda kaldığınız zaman su ile seyreltmenizi yada laktozsuz süt kullanmanızı tavsiye ederiz.

 1. Çiğ Yumurta

Çiğ yumurtada hem köpekler hem de bizler için tehlikeli olan “salmonella” bakterisi bulunur. Salmonella köpeklerin zehirlenmesine sebep olabilir. Ayrıca çiğ yumurtada bulunan “avidin”

Biotinin (B7 vitamini) emilimini engeller. Biotin eksikliği köpeklerimizde cilt ve tüy problemlerinin görülmesine sebep olur.

kopeklere-zararli-gidalar

 1. Çiğ Hayvansal Ürünler 

Çiğ et ve et ürünleri, balık, tavuk v.b. gibi besinler gıda zehirlenmelerine yol açabilen bakteri ve parazitleri içerebilir. Ayrıca köpeğinizin çiğ balık ile beslenmesi durumunda ‘’Tiamin (B1 Vitamini)” yetersizliği görülür. Tiamin eksikliği, dostunuzda epilepsiye ve iştahsızlığa, aşırıya kaçıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 1. İşlenmiş Hayvansal Besinler (Sosis, Salam, Sucuk v.b)

Bu gıdalar fazlasıyla sodyum, baharat, protein ve yağ içermekle birlikte birçok kimyasal ve koruyucu madde bulunur. Köpek dostlarımız için bu içeriklerin sindirilmesi bize kıyasla çok daha zordur. Bu gıdalar aşırı tüketildiği takdirde özellikle yavru köpeklerde kusma ve ishale neden olabilir. Ayrıca içinde bulunan kimyasal maddeler ve hayvansal yağlar kanser riskini artırır.

 1. Kemikler ve Kılçıklar

Köpeklerimizin kemiklerle oynamayı ve hatta onları yemeği ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz ama bu kemikler parçalandıklarında tıpkı kırık bir cam gibi etki yaratır. Bu kemikler dostunuzun sindirim organlarını yırtarak ciddi zararlar verebilir.

 1. Avokado

Avokado köpeğiniz için zehirli bir madde olan persin içerir. Avokadonun yaprakları, meyvenin etli kısmı ve hatta tohumları bile değerli dostunuz için büyük tehlike taşımaktadır. İçeriğinde bulanan persin,  solunum sıkıntısı, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olur. Aşırı tüketildiği taktirde ise ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açabilir.

 1. Kedi Maması

Kedi dostlarımız ile köpek dostlarımızın mamalarının içerdiği besin değerleri birbirinden farklıdır. Kedi mamaları yağ ve protein bakımından oldukça zengindir. Köpeğinizin kedi mamaları ile beslenmesi ihtiyacından fazla yağ ve protein alacağı anlamına gelir. Bu durum kalp damar sistemini, yüksek tansiyonu, karaciğer yağlanmasını ve böbrek rahatsızlıklarını tetikleyen kolesterolün artmasına neden olur.

kopeklere-zararli-gidalar

 1. Mantarlar

Özellikle yabani mantarlar dostunuzun  birçok sistemini etkileyecek ciddi sağlık sorunlarına yol açan toksinlere sahiptir. Köpeğiniz mantar tükettiği takdirde karın ağrısı, böbrek rahatsızlıkları, ishal, kusma, koma ve ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler görülebilir.

 1. Yaş ve Kuru Üzüm

Kuru ve yaş üzüm, içerdiği toksin nedeni ile köpeğinizin kusmasına, ishal ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

 1. Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak pişmiş, çiğ veya toz hangi şekilde olursa olsun köpeğiniz için güçlü bir toksiktir. Zehirlenme sonucu  kırmızı kan hücrelerini hasara uğratarak anemi olmalarına neden olur.

 1. Alkol

Köpeğinizin alkollü içeceklerden tatması onların hassas vücutlarında ciddi zehirlenmeye, komaya ve hatta ölüme sebep olabilir.

 1. Tütün

Tütün, köpeklerimizin hayatında  ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verir. İçeriğindeki nikotin, köpeğinizin hassas olan sinir ve sindirim sistemini ciddi şekilde etkiler. Ayrıca kalp spazmı ve ölümle sonuçlanabilecek sonuçlar doğurabilir.

kopeklere-zararli-gidalar

 1. Tuzlu Gıdalar

Aşırı tuzlu gıdalar bizlere olduğu gibi değerli dostlarımıza da zarar verir. Köpeğinizi aşırı tuzlu gıdalar ile beslendiğinde vücutlarında elektrolit dengesizliği ortaya çıkabilir. Tuzlu gıdalar, hipertansiyon sorunu olan köpeklerde ciddi kalp ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur.

 1. Küflü ve Bozulmuş Gıdalar

Değerli dostlarımızın mide ve sindirim sistemi oldukça hassastır ve bizler gibi doğru ve sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları vardır. Çürümekte olan ve küflenmiş gıdalar içerdiği yüksek oranda toksin nedeniyle köpeğinizin hassas bünyesini etkileyerek ishale ve kusmaya neden olur. Ayrıca, küflenmiş ve bozulmuş gıdalar birçok organa da hasar verebilen ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

 1. Meyve Tohumları

Köpeğinizin şeftali ya da erik çekirdeği yemesi durumunda da tıkanma oluşabilir. Ayrıca şeftali, erik, elma gibi meyvelerin çekirdekleri zehirli olan siyanür içerir. Bu da minik dostlarınız için zehirlenmeye sebep olur.

 1. Yapay Tatlandırıcılar

Şekersiz sakızlarda, bazı unlu mamullerde, öksürük şurubunda, çikolatada, çiğnenebilir vitamin haplarında, ağız gargarasında ve diş macununda da kullanılan yapay tatlandırıcı, köpekler tarafından yendiklerinde insülin miktarında aşırı artışa neden olur. İnsülin miktarındaki artış, köpeğin kanındaki glikozun yoğunluğunu azaltır ve kan şekerini tehlikeli bir biçimde düşürür; kusma, kasılma gibi belirtilere yol açar. Yapay tatlandırıcılar, aynı zamanda kedi ve köpek gibi hayvanlarda karaciğerin düzgün çalışamamasına neden olabilmektedir. Köpeğinizi ödüllendirmek için ona içinde yapay tatlandırıcı içeren bir besin vererek aslında en büyük kötülüğü yapmış olabilirsiniz.

 1. Mayalı Hamur

Fırında pişirmeden önce ekmek hamurunun kabarması gerekiyor. Bu kabarma olmadan köpeğiniz hamur yerse kabarma midesinde gerçekleşebilir. Hamur köpeğinizin karnını gerginleştirir ve acı çekmesine neden olur. Ayrıca maya, hamuru kabartmak için fermente ettiğinde alkol zehirlenmesine neden olacak alkol de üretir.

şeklinde listeleyebiliriz. Yukarıda yazan maddeler haricinde sormak istediğiniz bir durum olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak 7/24 açık olan kliniğimizden de faydalanabilirsiniz.