Evinde minik bir dost isteyen bireyler genellikle kuş bakımını tercih ederler. Kuş sahiplerinin dikkatine! Kuşlar hassas canlılardır. Onların bakımını sağlamak isteyen kişilerin, haklarında olabildiğince bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Ne kadar bilgi sahibi olursanız onlarla aranızdaki ilişki o kadar güçlü ve sağlıklı olur.

Önceliğiniz onların rahatlığı olmalıdır. Kuşunuzun boyutuna göre en uygun kafesi seçtikten sonra onun için yem, vitamin, kuş kumu gibi gereçlerini temin etmelisiniz.

kus-sahipleri-dikkat

Kuş Bakımında Nelere İhtiyaç Duyabilirsiniz?

Minik kanatlı dostlarımızın her şeyden önce ihtiyaç duydukları şey sevgidir. Sevip, ilgi gösterdiğiniz sürece kuşunuz mutlu ve huzurlu olacaktır. Sonrasında dikkat etmeniz gereken nokta, kuşunuza en uygun kafesi bulmaktır.

Kafesi seçtikten sonra ise kanatlı dostunuzun rahatı için kafes temizliğine özen göstermelisiniz. Kafes içerisinde bulunan temel ihtiyaç gereçlerinin de sürekli kontrolünü yapıp boş kalmamasını sağlamalısınız. Gaga taşı, kum, vitamin gibi ürünleri kanatlı dostlarımızın bakımı için dikkatle kullanmalıyız.

İhtiyaçları olan kuş kumu hakkında bilgi almak isteyen kuş sahiplerine de kum hakkında ufak bir bilgi verelim.

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kanatlı dostumuzun sindirimini kolaylaştırmasına yardımcı olan bir üründür. Kuşlar taşlıkları sayesinde kuru taneli tohumları öğütebilir ve sindirime hazırlar. Zamanla azalan taşlıkta bulunan kumun azalmasıyla, yemler istenildiği gibi öğütülemeyebilir.

Kuş kumları da bu eksikliği gidermek için üretilen ürünlerdir. Kuş kumu iki çeşitle kullanıma sunulur. Biri organik yapıda kumken, bir diğeri istiridye ve mürekkep balığı kumlarıdır.

Organik kumlar çözülebilir bir yapıya sahiptir. Anorganik yapıdaki kumlar ise çözülmezler. Bu ürün genellikle kafesler içerisinde bulunan yemliklere konularak kullanılır.

kus-sahipleri-dikkat

Kuşlar Neden Kusar?

Evimizdeki kanatlı dostlarımızın kusma sebebi birçok nedene bağlı olabilir. Psikolojik ve besin aktarım yoluyla beslemek için yediklerini çıkartma eyleminden de kaynaklanabilir. Çeşitli mantar ve bakteri hastalıkları da kuşunuzun kusmasına sebep olabilir.

Kanatlı dostunuz çok yediyse de kusması muhtemeldir. Bunlar gibi birçok neden kusmalarına sebep olabilir. Kuşunuzda kusma durumunu özellikle rahatsız edecek seviyede gözlemlerseniz mutlaka veterinerinize başvurmalısınız. Acil durumlarda 7/24 veteriner ya da nöbetçi veterinerlere gecikmeden başvurmalısınız.

kus-sahipleri-dikkat

Kanatlı Dostunuzun Size Olan Güvenini Kaybetmesine Neden Olacak Durumlar:

·     Onu zorlayarak banyo yaptırmaya çalışmanız

·     Kaçmasına rağmen ısrarla yakalamaya çalışmanız

·     Tırnaklarını kesme işlemi sırasında bedenini fazla sıkmanız

·     Ayaklarına ve kuyruğuna dokunarak ona güvensiz hissettirmeniz

·     Yüzlerine ve göğüslerine üflemeniz

·     Yanında başka bir kuşu sevmeniz

·     Onu uzun süre yalnız bırakmanız

·     Yediğiniz şeyden ona ikram etmemeniz

·     Sevdikleri oyuncaklara dokunmanız

·     Kafesine tanımadığı bir kuşu koymanız

Yorum Yapın