Hızları ve eşsiz kuyruklarıyla karakterize edilen sincaplar, en iyi bilinen kemirgenlerden biridir. Sciuridae ailesine aittirler. Ağaçta yaşayan, karasal ve uçan olarak üç ana türe ayrılırlar. 200`den fazla türleri vardır. Avustralya ve Antartika kıtaları hariç, bitki örtüsü olan herhangi bir ekosistemde yaşayabilirler. Bu ilginç gelen canlılar hakkında bulduğumuz 6 bilgiyi sizler için sıraladık.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Boyut Farklılıkları:

Sincapların boyutları, türlerine ve yaşadıkları coğrafyaya aynı zamanda iklime göre ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Gözümüze çoğu sincap büyük gözükse de, türlerinden bazıları düşündüğümüzden daha büyüktür. Örnek verecek olursak; ilk olarak boyutları 7-13 santimetre uzunluğunda değişen Afrika cüce sincabı var. İkinci olarak ise neredeyse 1 metre uzunluğa erişen sincap Hint dev sincabı vardır. Aralarındaki fark kafamızda oluşan sincap görüntüsünün aslında ne kadar değişken olduğunu bize göstermektedir.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Sandığımızdan Zekiler:

Sincaplar hayvanlar aleminde oldukça zeki olarak kabul edilen canlılar arasında yer almaktadır. Çevresindeki tehlikeleri algılama konusunda, yiyecek bulmada, barınak inşa etme sürecinde çeşitli zekasal stratejiler uygulamaktadırlar. Sincaplar diğer kemirgenlere oranla çok daha hızlı öğrenmektedirler. Bazı çalışmalarda besin arama gibi belirlenen görevi yerine getirmede davranışlarının verimliliği gözlemlenmiştir. Sincaplar küçük oyunlarla, hayvanları ve diğer sincapları aldatma konusunda da oldukça başarılıdır.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Bacak Eklemleri Vardır:

Sincaplar da diğer memelilerde olduğu gibi bacak eklemlerine sahiptir. Sincapların ön bacaklarında dirsek eklemleri ve arka bacaklarında diz eklemleri bulunmaktadır. Ağaçlar arası hareket etmelerini kolaylaştıran, ayak bileklerinin 180 derece dönmesini sağlayan özellikleri arka ayaklarının çift eklemli olmasıdır. Bu mekanizma ayaklarının hızlı bir şekilde aşağı veya yukarı çalışmasına yardımcı olur.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Yemek Hırsızlığı Yaparlar:

Sincapların adından çokça söz ettiren özelliği diğer varlıkların yemeklerinden faydalanmada çok iyi olmalarıdır. İhtiyaçları olan besini bulmak için zamanlarının çoğunu harcasalar da bazı durumlarda besin ihtiyaçları farklı olabiliyor. Güçlü bir koku alma özellikleri vardır ve bunu gömülü fındık gibi yemekleri bulmakta kullanırlar. Zaman zaman bulamadıkları yemeklerin ihtiyacını da başkasının yemeğinden gidermeyi tercih edebiliyorlar.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Kuyrukları Çok Amaçlıdır:

Sincaplar kuyruklarını çeşitli amaçlarla kullanmaktadırlar. En önemli fonksiyonları olarak kabul edilen işleviyse denge kurmaktır. Sincaplar ağaçlara tırmanırken kuyrukları sincapların dengesini sağlamak için çok işe yaramaktadır. Kışın onları yağmur ve soğuktan koruyan organları kuyruklarıdır. Kuyrukları kışın vücut ısılarını dengelemeye yardımcı olur. Sincaplar kuyruklarını iletişim kurmak için de kullanmaktadırlar. Aynı zamanda kuyruklarını tehlike anında aşağıya yukarıya hareketler yaparak uyarmak için de kullanırlar. Herhangi bir tehlike anında belirli şekiller halinde sallamaktadırlar.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Dişleri Sürekli Büyür:

Sincapların dişleri sürekli olarak büyümektedir. Sincap gibi kemirgen sınıfındaki canlılar dişlerini kabuklu gıdalar kemirerek törpülerler. Bu durum kemirgenlerin dişlerinin sürekli olarak büyümesini engellemektedir. Sincapların dişlerinin uzunluğu törpülenmeden, kontrolsüz bir şekilde uzamaya başladığı zaman beslenme sorunları ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 

 

Yorum Yapın