Hızları ve eşsiz kuyruklarıyla karakterize edilen sincaplar, en iyi bilinen kemirgenlerden biridir. Sciuridae ailesine aittirler. Ağaçta yaşayan, karasal ve uçan olarak üç ana türe ayrılırlar. 200`den fazla türleri vardır. Avustralya ve Antartika kıtaları hariç, bitki örtüsü olan herhangi bir ekosistemde yaşayabilirler. Bu ilginç gelen canlılar hakkında bulduğumuz 6 bilgiyi sizler için sıraladık.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Boyut Farklılıkları:

Gözümüze çoğu sincap büyük gözükse de, türlerinden bazıları düşündüğümüzden daha büyüktür. Örnek verecek olursak; ilk olarak boyutları 7-13 santimetre uzunluğunda değişen Afrika cüce sincabı var. İkinci olarak ise neredeyse 1 metre uzunluğa erişen sincap Hint dev sincabı vardır. Aralarındaki fark kafamızda oluşan sincap görüntüsünün aslında ne kadar değişken olduğunu bize göstermektedir.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Sandığımızdan Zekiler:

Sincaplar diğer kemirgenlere oranla çok daha hızlı öğrenmektedirler. Bazı çalışmalarda besin arama gibi belirlenen görevi yerine getirmede davranışlarının verimliliği gözlemlenmiştir. Sincaplar küçük oyunlarla, hayvanları ve diğer sincapları aldatma konusunda da oldukça başarılıdır.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Bacak Eklemleri Vardır:

Ağaçlar arası hareket etmelerini kolaylaştıran, ayak bileklerinin 180 derece dönmesini sağlayan özellikleri arka ayaklarının çift eklemli olmasıdır. Bu mekanizma ayaklarının hızlı bir şekilde aşağı veya yukarı çalışmasına yardımcı olur.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Yemek Hırsızlığı Yaparlar:

Sincapların adından çokça söz ettiren özelliği diğer varlıkların yemeklerinden faydalanmada çok iyi olmalarıdır. İhtiyaçları olan besini bulmak için zamanlarının çoğunu harcasalar da bazı durumlarda besin ihtiyaçları farklı olabiliyor. Güçlü bir koku alma özellikleri vardır ve bunu gömülü fındık gibi yemekleri bulmakta kullanırlar. Zaman zaman bulamadıkları yemeklerin ihtiyacını da başkasının yemeğinden gidermeyi tercih edebiliyorlar.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Kuyrukları Çok Amaçlıdır:

Kışın onları yağmur ve soğuktan koruyan organları kuyruklarıdır. Kuyrukları kışın vücut ısılarını dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kuyruklarını tehlike anında uyarmak için de kullanırlar. Herhangi bir tehlike anında belirli şekiller halinde sallamaktadırlar.

sincaplar-hakkinda-merak-edilenler

Kör Doğmaktadırlar:

İlk doğduklarında gözleri henüz açılmamış olurlar. Gebelik süresince, içi boş ağaçta veya toprakta yuva yaparlar. Anne sincabın çocuğuna baktığı süre 29-65 gün arasında değişmektedir. Birçok memelide olduğu gibi keskin ve odaksal bir çevresel görüşe sahip olduklarında gözlerini açarlar.

 

 

Leave a Comment