Kediler sokağa çıktığımızda her zaman etrafımızda bulunan canlılardır. Onları görmemezlikten gelmek çok zordur. Beslemek ve sevmek isteriz. Onların karınlarını doyurmasını istememiz çok masum bir düşünce, peki bunu yaparken onlara istemeden zarar vermemizin de mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Sokak kedisi deyip verdiğimiz bazı yiyecekler onlar için zehirleyici olabiliyor ve onlar için işleri daha zor hale getiriyor. Onlar için en sağlıklısı lif, vitamin, karbonhidrat açısından kuru ve yaş mama olsa bile mamalar her zaman verilemeyebiliyor. Evde ekonomik ve kolay bir şekilde hazırlayabileceğimiz yiyeceklerle onlara zarar vermeden beslememiz mümkün. Bunları maddelendirmek gerekirse şu şekilde listelenebilir:

  • Yumurta
  • Haşlanmış Sebzeler
  • Et Ürünleri
  • Yulaf Ezmesi
  • Süt Ürünleri

sokak-kedileri-besleme

Yumurta

B vitamini ve protein içeren ve oldukça besleyici olan haşlanmış yumurta kediler için doğru bir besin olabilir. Dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır; beslediğiniz kedinin yumurtaya alerjisi olabileceği için öncesinde az miktarda vermek daha sağlıklı olacaktır. Proteini fazlasıyla alması için de bol miktarda vermek de onlar için sağlıklı olmaz, çünkü fazla protein böbreklere zarar verebilir.

sokak-kedileri-besleme

Haşlanmış Sebzeler

Kediler de insanlar gibi sebze yemeye ihtiyaç duyarlar. Sebzelerin içindeki vitamin ve mineraller de onlar için faydalıdır. Haşlanmış sebzeleri bayılarak yemeseler bile sokak kedileri için öncelliğimiz lezzet değil yeterli besin miktarını almalarıdır.

Havuç, kabak, bezelye gibi sebzeleri haşlayıp sokaktaki pati dostlarımıza verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta kızartma veya baharatlı bir şekilde vermemeniz. Haşlanmış sebzelere tuzsuz pirinç ekleyerek de besin değerini arttırmanız onlar için faydalı öğün olmasını sağlayacaktır.

sokak-kedileri-besleme

Et Ürünleri

Kediler ciğer, tavuk ve kırmızı et gibi protein kaynağı olan et ürünlerini fazlasıyla severler. Onları et ürünleriyle beslememiz güzel olacaktır fakat çiğ vermemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Aksi takdirde onlar için zararlı bir öğün olacaktır. Et verirken de kızartma, yağlı ve baharatlı olmaması önemlidir. Kesinlikle haşlanmış bir şekilde yemelerini sağlamalıyız. Eğer ki bu türde bir problem ile karşılaşırsanız geç kalmadan 7/24 veteriner kliniklerinden birine ulaştırmanız önerilir.

yulaf-ezmesi

Yulaf Ezmesi

Kediler tahıllı ürünlerden enerji sağlamaktadır. Tahıllı ürünlerden yulaf ezmesi ve pirinç çiğ olarak da pişmiş olarak da verilebilir. Yüksek ölçüde B vitamini içeren yulaf ezmesinin tadı ve dokusu kedilerin hoşuna pek gitmese de beslenmeleri için verimli bir yiyecektir.

sokak-kedileri-besleme

Süt Ürünleri

Kedilerin süt sevdiğini hepimiz biliriz. Fakat sütü severek içseler de sindirmeleri onlar için oldukça zordur. Kedilerin sindirim sistemi laktozu sindiremezler ve bu durumda ishal gibi rahatsızlıkları yaşamalarına sebep olur.

Süt verirken laktozsuz olmasına, bulamıyorsak normal sütü su ile seyreltilmiş bir şekilde vermeliyiz. Sütün yanında peynir ve yoğurdu da beslenmeleri için kullanabiliriz.

Tüm bu besinlerin yanında suyu da unutmamalıyız. Vücutlarının en çok ihtiyaç duyduğu sıvı sudur. Özellikle yaz aylarında susuz kalmamaları için sokaklarda belirli yerlere su bulundurmanız önemli bir noktadır.

Yorum Yapın