Evde tavşan bakımı hakkında her şey sizin hem evcil dostunuz ile daha iyi iletişim kurmanızı sağlar hem de onun güvenli bir yaşam alanında sağlıkla hayatını sürdürmesine olanak tanır. Günümüzde evlerde en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yer alan tavşanların bakımı kedi ve köpeklere göre bazı farklara sahiptir. Bu nedenle tavşan bakımında dikkat edilmesi gerekenlere göre tavşanınızın bakımını üstlenmeniz gerekecektir.

Tavşanlar bilindiği üzere kemirgen hayvanlardır. Bu nedenle etrafında kemirebileceği eşyaları ortadan kaldırmanız ve kemirme ihtiyacını karşılayacağı çeşitli oyuncuklar tercih etmeniz gerekecektir. Diğer önemli bir konu ise tuvalet eğitimidir. Tavşan bakımı için beslenmeden tuvalet eğitimine kadar birçok konudaki detaya dikkat etmeniz gerekecektir.

Evde Tavşan Nasıl Beslenir?

Evde tavşan bakımı başta zor gelse de zaman içinde hiçbir zorluğu olmadığını göreceksiniz. Bu zorlukların büyük bölümü doğru bakım uygulamalarının yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Tavşanlar yeşillik, meyve ve sebzeleri fazlasıyla severler. Havuç, marul, salatalık, dereotu, maydanoz, turp, enginar ve lahana gibi çeşitli sebzeleri gün içinde vererek tavşanınızın çok daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Vereceğiniz yeşilliklerin kuru ot, kuru saman gibi gıdalar ile verilmesi ise en önemli konular arasında yer almaktadır. Evde tavşan bakımında özellikle yiyeceklerini çeşitlendirmek önemlidir. Yaşam alanında suyunun da eksik olmamasına özen göstermelisiniz.

evde-tavsan-bakimi

Tavşanların Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Tavşan tuvalet eğitimi için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak tavşanınızın kafesini ve bulunduğu alanı her zaman temiz tutmanız önemlidir. Kullanılan materyallerin ise (talaş, gazete, karton vb.) sürekli olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Tavşanlar tuvaletlerini alışık oldukları yerlere yapmayı severler. Bu nedenle devamlı tuvaletini yaptığı alanı takip ederek bu alan tuvalet kaplarını koymanız faydalı olacaktır. Kabın içine kağıt havlu ya da gazete yerleştirerek, kafes içindeki idrarın birkaç damla kağıda veya gazetenin içine yerleştirerek tuvaletini bu alana yapmasını da sağlayabilirsiniz. Stres altındayken ya da kızıldığında daha fazla dışkılama eğilimi gösterebilir. Bu nedenle huzurlu ve güvende hissetmesini de sağlamanız gerekecektir. Tuvalet eğitimi için doğru metotlar ile en başarılı sonuçlar alınabilir.

Tavşan Bakımı İçin Neler Yapılmalı?

Evde tavşan beslemenin zararları ile karşılaşmamak için bakımı için bir detaya dikkat etmeniz gerekecektir. Evde tavşan bakımında hem minik dostunuzun sağlığı hem de sizin sağlığınız için bazı önlemler almanız gerekecektir.

Tavşan bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan bazıları kısaca şunlardır:

  • Aşılarının aksatılmadan yapılmasına özen gösterin.
  • Tavşanınızın sağlığına uygun mamalar ve yiyecekler tercih edin.
  • Temizlik ve bakımını ihmal etmeyin.
  • Tuvalet ve yaşam alanını uygun hale getirin.

Minik dostunuzun sağlığını korumak için tıpkı bir çocuğa bakar gibi özen gösterilmesi gerekmektedir. Bakım için uygun yaşam alanlarını yaratmanızın yanı sıra onlara yeterince ilgi göstermeniz de gerekecektir. Tavşan bakımı için basit birkaç detaya dikkat ederek mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamanız mümkündür.

Tavşanların sağlıklı şekilde yaşamasına yardımcı olacak maddeler bu şekillerde sıralanabilmektedir. Eğer ki tavşanınızın sağlıklı beslenmediğini düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden 7/24 veterinere götürerek kontrol ettirmelisiniz.

tavsan-bakimi

Tavşan Temizliği Nasıl Yapılır?

Tavşan temizliği için ilk önemli unsur kafesinin ve tuvaletinin düzenli olarak temizlenmesi ve hijyenik tutulmasıdır. Tavşanınızın tüylerini temizlemek için onu doğrudan suyun içine sokmaktan ya da üzerine su tutmaktan kaçınmanız önerilir. Uygun bakım ürünleri ile temizliğini hassas şekilde yaparak tüylerinin temiz kalmasının sağlayabilirsiniz.

Sık sık uygun kaplarda yıkanmasını sağlayarak temizlenmesi mümkündür. Evde tavşan bakımında birçok farklı yöntem uygulanabilir. Bu kapsamda uygun bakım ürünleri ile tavşanınızın daha sağlık olmasını sağlamanız mümkündür. Tavşan bakımı için gerekli uygun malzemeleri kullanarak onların en sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamanız mümkündür.

Yorum Yapın