Kedi ve köpeklerde tırnak kesimi oldukça zor bir işlemdir ve genellikle izin vermezler bu nedenle kediler henüz yavru iken tırnak kesimine alıştırılmalıdır. Tırnak kesme işlemi normal tırnak makası ile yapılmamalıdır, kedi ve köpekler için özel üretilen makaslar kullanılmalıdır. Kediler tırnaklarını parmaklarının içine çekerler sadece gerektiğinde dışarı çıkartırlar. Tırnak kesme işlemini yapabilmeniz için patisine sert ve uzunca bastırın,  kedilerin tırnaklarında canlı doku olan kısımlar vardır. Beyaz tırnaklı kedilerde bu alanlar belli olur ancak siyah tırnaklı kedilerde bu alanları ayırt etmek zordur. Canlı dokuya gelmemek şartı ile tırnakların canlı dokunun alt kısmında kalan tarafı kesilir.

Dikkatli yapılması gereken bu işlemde eğer ki tırnak bölümünde bulunan et kesimi durumunda ciddi kanamalara yol açabilirsiniz. Bununla birlikte hemen bir veterinere göstermeniz en doğru adım olacaktır. 7/24 veteriner klinikleri bu durumlarda oldukça yararlı olacaktır.

kedi-kopeklerde-tirnak-kesimi

Kedi ve Köpeklerin Tırnakları Kesilirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Tırnak kesimleri yapılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tırnak kesimi yaparken korkmamanız gerekmektedir. Korku ile birlikte yanlış bir kesim uygulayabilirsiniz.
  • Bazı hayvan türleri iki kişinin başında durmasını ve onun hareketini kısıtlamasını sevmezler. Bu durumlarda daha nazik ve tek kişi olduğunuz durumlarda kesim işlemlerini uygulayınız.
  • Evcil hayvanınızın tırnak kesimi yaparken en keyifli anını yakalamaya özen gösterin. Genellikle uyku sersemi iken veya oyuncakları ile oynarken tırnak kesimi işlemine başlamak için en doğru zaman olabilmektedir.
  • Kesinlikle evcil hayvanınızın tırnaklarını keserken onları travma oluşturacak şekilde zorlamalar ile birlikte kesim yapmayın.
  • Kedi ve köpek tırnaklarının kesimleri için özel üretilmiş tırnak makasalarını kullanmanız kesinlikle tehlikeyi ortadan kaldırmaya yararlı olacaktır.
  • Eğer ki evcil hayvanınızda siyah tırnak var ise (genellikle köpeklerde oluşmaktadır) veterinerinizden yardım almanız önerilmektedir. Siyah tırnaklar tek seferde kesilmemeli ve yavaş şekilde kesilmelidir.

kedi-kopeklerde-tirnak-kesimi