Kedi ve köpeklerde tırnak kesimi aslında çok zor bir işlem olmamasına rağmen genelde tırnak kestirmekten pek hoşlanmazlar. Bu nedenle bebeklikten itibaren bu davranışa alıştırmakta fayda vardır. Ayrıca bebekken tırnaklar daha yumuşaktır ve kesmek daha kolay olacaktır. Büyüdükçe tırnaklar sertleşmeye başlar. Kendiniz için kullandığınız tırnak makasları kedi ve köpeklerin tırnak yapısına zarar vereceği için mutlaka kedi ve köpekler için özel tırnak makasları kullanmanızı tavsiye ederiz. Ve makasın keskinliğini korumasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Kedi ve Köpeklerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilmelidir?

Tırnak kesimini rutin veteriner kontrollerinde doktorunuza yaptırabilir veya evde kendiniz de kesebilirsiniz. Eğer evde siz kesecekseniz öncelikle gün ışığında güneş alan bir yerde veya aydınlık bir odada kesilmesi tırnakları daha rahat ve net görmenizi sağlayacaktır olası canlı doku kesmelerini minimuma indirgeyecektir. Aydınlık yere geçtikten sonra sıra evcil hayvanınızı sakinleştirmektedir. Onunla konuşup sakinleşmesini sağlayarak işleme yavaş yavaş başlayabilir, rahatsız olup gitmek istediğinde ödül maması ile ödüllendirebilirsiniz.

kedi-ve-Köpek-tırnak-kesimi

Tırnağın Yapısı Nasıldır?

Tırnak iki bölümden oluşur. Birincisi içeride görünen açık pembe renkli canlı doku ikincisi canlı dokuyu kaplayan ölü (cansız) doku. Kesilmesini tavsiye ettiğimiz nokta bu şeffaf ölü dokudur. Tırnak kesme işlemini yapabilmeniz için patisine nazikçe bastırıp tırnağı tamamen dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Tırnak kesimi her canlı için farklı süre gösterir ve uzadıkça kesilmesi tavsiye edilir.

Kedi ve Köpeklerin Tırnakları Kesilirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Tırnak kesimleri yapılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tırnak kesimi yaparken korkmamanız gerekmektedir. Korku ile birlikte yanlış bir kesim uygulayabilirsiniz.
  • Bazı hayvan türleri iki kişinin başında durmasını ve onun hareketini kısıtlamasını sevmezler. Bu durumlarda daha nazik ve tek kişi olduğunuz durumlarda kesim işlemlerini uygulayınız.
  • Evcil hayvanınızın tırnak kesimi yaparken en keyifli anını yakalamaya özen gösterin. Genellikle uyku sersemi iken veya oyuncakları ile oynarken tırnak kesimi işlemine başlamak için en doğru zaman olabilmektedir.
  • Kesinlikle evcil hayvanınızın tırnaklarını keserken onları travma oluşturacak şekilde zorlamalar ile birlikte kesim yapmayın.
  • Kedi ve köpek tırnaklarının kesimleri için özel üretilmiş tırnak makasalarını kullanmanız kesinlikle tehlikeyi ortadan kaldırmaya yararlı olacaktır.
  • Eğer ki evcil hayvanınızda siyah tırnak var ise (genellikle köpeklerde oluşmaktadır) veterinerinizden yardım almanız önerilmektedir. Siyah tırnaklar tek seferde kesilmemeli ve yavaş şekilde kesilmelidir.