Kedi ve köpeklerde tırnak kesimi aslında çok zor bir işlem olmamasına rağmen genelde tırnak kestirmekten pek hoşlanmazlar. Bu nedenle bebeklikten itibaren bu davranışa alıştırmakta fayda vardır. Ayrıca bebekken tırnaklar daha yumuşaktır ve kesmek daha kolay olacaktır. Büyüdükçe tırnaklar sertleşmeye başlar. Kendiniz için kullandığınız tırnak makasları kedi ve köpeklerin tırnak yapısına zarar vereceği için mutlaka kedi ve köpekler için özel tırnak makasları kullanmanızı tavsiye ederiz. Ve makasın keskinliğini korumasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Kedi ve Köpeklerin Ne Sıklıkla Tırnak Kesilmelidir?

Tırnak kesimini rutin veteriner kontrollerinde doktorunuza yaptırabilir veya evde kendiniz de kesebilirsiniz. Eğer evde siz kesecekseniz öncelikle gün ışığında güneş alan bir yerde veya aydınlık bir odada kesilmesi tırnakları daha rahat ve net görmenizi sağlayacaktır olası canlı doku kesmelerini minimuma indirgeyecektir. Aydınlık yere geçtikten sonra sıra evcil hayvanınızı sakinleştirmektedir. Onunla konuşup sakinleşmesini sağlayarak işleme yavaş yavaş başlayabilir, rahatsız olup gitmek istediğinde ödül maması ile ödüllendirebilirsiniz.

kedi-ve-Köpek-tırnak-kesimi

Tırnağın Yapısı Nasıldır?

Tırnak iki bölümden oluşur. Birincisi içeride görünen açık pembe renkli canlı doku ikincisi canlı dokuyu kaplayan ölü (cansız) doku. Kesilmesini tavsiye ettiğimiz nokta bu şeffaf ölü dokudur. Tırnak kesme işlemini yapabilmeniz için patisine nazikçe bastırıp tırnağı tamamen dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Tırnak kesimi her canlı için farklı süre gösterir ve uzadıkça kesilmesi tavsiye edilir.