kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Patlamış Mısır

Baharat ve ekstra malzeme eklenmediği sürece köpeklerinize patlamış mısır verebilirsiniz. Sağlıkları için hava yoluyla pişirilen patlamış mısırı yemesini sağlamanızda fayda vardır.

kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Yumurta

Pişmiş yumurta köpeğinizin bir öğünü için doğru bir tercih olacaktır. İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde besleyicilik açısından doğru bir seçenektir. Çiğ yumurtayı ise köpeklerinizden kesinlikle uzak tutmalısınız. Aksi halde köpeğinizin sağlığı tehlikeye girebilir ve acil müdahale gerekebilir.

kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Somon

Köpeklerinizin lezzetine bayılacağı somon birçok köpek mamasının da içeriğinde kullanılmaktadır. Kılıçlarından iyi ayıklanmış ve iyi pişmiş bir halde köpeğinize verilebilirsiniz.

Somonla beslenen köpeğinizin derisi ve tüyleri de çok daha sağlıklı olacaktır.

kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Yaban Mersini

Hastalıklarla savaşan zengin bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini, köpeğiniz için güvenli ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Çok sık olmamakla beraber mevsiminde yeterli miktarda verilmesi sağlıklı olacaktır. Veterinerlerde yaban mersini içerikli mamalar tavsiye etmektedir.

kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Badem

İçinde bulundurduğu yağ sayesinde köpeklerinizin tüylerinin daha sağlıklı olmasına ve canlı gözükmesine neden olur. Sade ve tuzsuz bademlerin tüketiminde hiçbir sorun yoktur.

Ancak bademlerin yağ oranı fazla olduğundan kalorileri yüksektir. Köpeğinize ödül maması gibi günde birkaç tane vermek çok daha sağlıklı olacaktır.

kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Elma

Mevsiminde toplanan ve taze olan elmayı köpeğinizin tüketmesini sağlamak onun için sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır. Elma önemli miktarda vitamin, lif ve mineral içermektedir. Ancak köpeğinize verirken dikkat etmeniz gereken bir detay vardır; elmanın çekirdeklerini çıkarmak. İnsanlara zarar vermiyor olsa da elma çekirdeğinin içinde köpek için çok zararlı olan siyanür bulunmaktadır. Bundan dolayı köpeğinize elma vereceğiniz zaman mutlaka çekirdeklerini ayıklamalısınız.

kopeklerin-yemesi-faydali-yiyecekler

Havuç

Köpeklerimizi havuçla beslememiz için birçok sebep vardır. Bağışıklık sistemine iyi gelen A, B, C ve K vitaminlerini içermesinin yanı sıra mineral, fosfor, kalsiyum içerir. Köpekler için havuç çok faydalıdır. Faydalarını anlatmak gerekirse;

Köpekler için Havuçla Beslenmek:

Besin Değerleri Yüksektir:

Bağışıklık sistemi için birçok yararlı vitamin havuçta bulunmaktadır. Kalsiyum, potasyum, sodyum ve klor gibi.

Diş Sağlığına İyi Gelir:

Havuç kabuklu veya kabuksuz yendiği zaman sert yapısı sayesinde köpeğinizin dişlerini, ağzının içinde bulunan besin atıklarını temizlemeye yardımcı olur.

Sinir Sistemini Düzenler:

Öğün arasında köpeğinize verebileceğiniz en uygun atıştırmalık olabilir. Aynı zamanda köpeğinizin çiğneyerek endişesini ve stresini atmasını sağlar.

Hamile Köpekler İçin Faydalıdır:

Köpeğiniz doğum yapmak üzereyse eğer ona havuç vermekten çekinmeyin. Havuç hamile köpeğinizdeki kan dolaşımını ve süt üretimini hızlandıracaktır.

 

 

 

Leave a Comment