Evlerimizin ve sokakların en sevimli ve bir o kadarda huysuz canlıları olan kedilerde tıpkı diğer köpek hamilelik süreçleri ve diğer canlılar gibi zorlu bir hamilelik süreci yaşamaktadır. Kedilerin hamilelik süresi bilindiği üzere ortalama olarak 63 gün gibi bir süreye sahiptir. Ancak bu süre içinde kedilerin mutlaka sağlıklı ortamlarda bulunması ve sahipleri tarafından gözetilmesi gerekiyor.

Yavruların gelişiminin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi, anne sağlığının korunması ve doğum sürecinin sorunsuz olması için en başından itibaren kedilerin hamilelik süreci yakından takip edilmelidir. Eğer kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız ilk olarak ultrason yöntemi ile kesin tanı konulmasını sağlamanız önerilmektedir.

Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Kedilerin hamilelik süreleri ortalama olarak 63 – 65 gün yani ortalama 2 aydır. Çoğu zaman dişi kediler doğumu kendi başlarına ve herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan yapabilirler. Ancak bazı tehlikeli durumlarda insan desteğine de ihtiyaçları olabilir. Kedinizin sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi için mutlaka doğru bir süreç takibi yapılması şarttır.

Ortalama olarak 63 gün süresi belirlenmiş olsa da kedilere göre bu süreler daha kısa ya da uzun olabilir. Ancak kedilerin bu süreden daha erken ve uzun sürede doğum yapmaları ise bazı riskler barındırmaktadır. Kedi hamilelik süresi hesaplama sürecinin doğru yapılması için uzman kontrolleri de önemlidir.

Kediler Kaç Tane Doğurur?

Kedilerin ırkına ve diğer özelliklerine göre doğum sayıları değişmektedir. Genelde kediler 2 ila 5 arasında yavru dünyaya getirmektedir. Bu sayının altında veya üzerinde de doğum yapılması mümkündür. Genelde kedi yavruları arasında 10 dakika ile 1 saatlik bir süre bulunur. Bu süreler içinde doğum gerçekleştirilebilir.

Ortalama olarak sağlıklı kedilerin en az 1 en çok 9 arasında bir doğum yaptıkları görülmektedir. Ancak doğum sayısı değişecektir. British kedi hamilelik süresi başta olmak üzere kaç tane yavru dünyaya getireceği gibi konular ırklara göre de değişebilir. Bu nedenle kediler için kesin bir yavrulama sayısından söz etmek mümkün değildir. Kediler için eğer sağlıklı bir doğum ortamı sağlanır ve doğum öncesi – sonrası süreç iyi analiz edilirse sağlıklı yavru elde etme şansı da artacaktır.

kediler kaç tane doğurur

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin hamile olduğunu anlamanın birçok yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler arasında özellikle profesyonel yöntemler ilk sırada tercih edilmelidir. Ultrason yöntemi kesin sonuç vermesi sayesinde en bilinen ve mutlaka başvurulması gereken bir yöntemdir. Anne karnında kedi gelişimi gibi süreçlerin de takip edilmesi için ultrason şarttır.

Kedilerin hamile olduğunu anlamak için uygulanabilecek yöntemler ise kısaca şunlardır:

  • Ultrason yöntemi ile teşhis edilmelidir.
  • Gebelik testi için çeşitli kan testlerine başvurulabilir.
  • Fiziksel değişimler muayene edilmelidir.
  • Kedinin davranışları takip edilmelidir.

Çiftleştikten hemen sonra kedinizin davranışlarında fark edeceğiniz değişiklikler önemlidir. İlk andan itibaren ultrason ve diğer kesin tanı yöntemlerine başvurularak gebeliğin anlaşılması mümkündür.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde doğum öncesinde ve gebeliğin ilk döneminde bazı fiziksel ve davranışsal değişimler meydana gelir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedinizin doğum sürecine girdiğini bu belirtileri takip ederek de anlayabilirsiniz. Kedilerin hamilelik belirtileri arasında fiziksel ve davranışsal olarak görülen bazı belirtiler ise şunlardır:

  • Meme başlarının daha koyu renge dönmesi,
  • Meme şişkinliği ve hassasiyetin artması,
  • İştahta değişim (artma veya azalma),
  • Kedinin karın bölgesinde hafif genişleme,
  • Kilo artışı gözlemlenesi,
  • Yorgunluk ve bitkin hissetme vb.

Kedilerin hamilelik süresi ortalama olarak 2 ay olduğu için ilk belirtilerin alınmasından itibaren ultrason ile kesin tanı konulmalı ve doğum için gerekli uygun ortam sağlanmalıdır. 7/24 veteriner hizmetleri ile hamile kedinize kesin tedaviye hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın